Satuhuoneen ohjelma

 

PE 27.10. klo 10-17

 

Klo 10:15-11:00 Yhteiset Lapsemme ry: Draamatyöpaja kirjasta, päiväkotiryhmälle (VARATTU Päiväkoti Floora)

Klo 11:00-11:30 Mur, eli karhu-kirjan tekijät Kaisa Happonen ja Anne Vasko (kuv.) kertovat kirjan tekemisestä. (Kustannusosakeyhtiö Tammi, yhteistyössä SIB - Step In Books)(VARATTU Taivallahden koulu)

Klo 11:30-12:00 Lauri Hirvonen, kirjailija/kuvittaja: Postikorttityöpaja (VARATTU Taivallahden koulu)

Klo 12:00-12:30 Yhteiset lapsemme ry Lapsi-vanhempi-työpaja 0-4v (30min.) Viisi lapsi/vanhempi-paria. ENNAKKOILMOITTAUMINEN sähköpostitse pajatoiminta@yhteisetlapsemme.fi

Klo 12:30-13:30 Tikke Tuura, taiteilija: Haitarikirja-työpaja. AVOIN (max 20 lasta, saapumisjärjestyksessä)

Klo 13:30-14:00 Elisa Nieminen, esikoiskirjailija: Satutuokio kirjasta ”Lotta Torvinen ja salaperäisen käärön arvoitus”. (Kuvittanut Harri István Mäki. Kustantaja Myllylahti.)

Klo 14:00-14:45 Teatteri ILMI Ö: Lastenkirjasta teatteria. Näyttelijät Minna Savin ja Sofia Koski. AVOIN (max 20 lasta, saapumisjärjestyksessä)

Klo. 14:45-15:30 Yhteiset Lapsemme ry: Supersankariseikkailu, koululaiset. AVOIN, Max 20 lasta. 

klo 15:30-16:00 Tuulia Eloranta: BeatBoxaus-workshop (Puluboin ja Ponin leffa/Pohjola-filmi 2018), 30min. (max 20 lasta, saapumisjärjestyksessä)

klo 16:15-16:45 Tuulia Eloranta: BeatBoxaus-workshop (Puluboin ja Ponin leffa/Pohjola-filmi 2018), 30min. (max 20 lasta, saapumisjärjestyksessä)


LA 28.10. klo 10-16

 

Klo 10:30-11:00 Heidi Viherjuuri, kirjailija: Luku- ja värityshetki kirjasta "Hilja ja vihreän talon kesä" (kuvittanut: Nadja Sarell, Kustannus-Mäkelä)

Klo 11:00-12:00 Heidi Finer-Mattila, kirjailija: Lauluja kirjasta "Matkalla musiikin maailmaan 2", osallistava musiikkituokio (kuvittanut: Jonna Markkula, Aurinko Kustannus)

Klo 12:00-12:30 Lauri Hirvonen, kirjailija/kuvittaja: Postikorttityöpaja

Klo 12:45-13.30 Kaisa Laaksonen, kirjailija/Lastenkirjainstituutin toiminnanjohtaja: Toimintatuokio kirjasta Suuri Lukuseikkailu (kuv. Emmi Kyytsönen, Avain) 

Klo 13:45-14:30 Perhejooga 45 min. Ohjaajana Annamarika Tamminen 

Klo 14:30-15:15 Kirjailijat Susanna Olkinuora & Julia Jusslin (Mini Kustannus): Askartelutuokio 


SU 29.10. klo 10-14

Klo 10:30-11:30 Pihla Meskanen, kirjailija: Iloista rakentelua –työpaja, jossa lapset saavat rakentaa karkeista riippusiltoja, labyrintteja ja eläintaloja eli Karkki-arkkitehtuuri työpaja. AVOIN (max 20 lasta, saapumisjärjestyksessä)

Klo 12:00-12:45 Teatteri ILMI Ö: Lastenkirjasta teatteria. Näyttelijät Minna Savin ja Sofia Koski. AVOIN (max 20 lasta, saapumisjärjestyksessä)

Klo 13:00-13:45 Seija Helander, kirjailija: Askarrellaan Nalle-heijastimia kirjan "Tauno ja Nelli evakkomatkalla"- pohjalta (kuvittanut: Anna Stolt, Avain)

MUUTOKSET MAHDOLLISIA